Artykuł sponsorowany

Pellet - wszystko, co trzeba wiedzieć

Pellet - wszystko, co trzeba wiedzieć

Pellet, czyli ekologiczne paliwo stałe w postaci granulatu, zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Jest to wynik rosnącej świadomości ekologicznej oraz chęci oszczędności na kosztach ogrzewania. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest pellet, jakie są jego zalety i wady oraz jak prawidłowo go przechowywać.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo stałe produkowane z biomasy, czyli materiału organicznego pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Najczęściej spotykanym rodzajem pelletu jest ten wykonany z trocin drzewnych, które są ubocznym produktem przemysłu drzewnego. W procesie produkcji trociny są suszone, mielone na drobny pył, a następnie poddawane wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, co sprawia, że łączą się one ze sobą bez konieczności dodawania żadnych spoiw. W efekcie powstają małe, zwarte granulki o średnicy 6–8 mm i długości do 40 mm. Jeśli chodzi o wydajny, wysokiej jakości pellet, podlaskie to rejon działania specjalistów takich jak chociażby EkoPark Łomża. Firma cieszy się popularnością wśród klientów z całego regionu ze względu na konkurencyjne ceny.

Zalety stosowania pelletu

Pellet posiada wiele zalet, które przyczyniają się do jego rosnącej popularności jako paliwa do ogrzewania domów. Przede wszystkim jest to paliwo ekologiczne – podczas spalania wydziela niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz pyłów, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Ponadto pellet charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co oznacza, że jest w stanie wygenerować dużo ciepła przy niewielkiej ilości zużytego paliwa. Jest to także paliwo stosunkowo tanie, zwłaszcza w porównaniu z olejem opałowym czy gazem ziemnym. W Polsce cena pelletu waha się od 800 do 1200 zł za tonę, co jest korzystne dla osób poszukujących oszczędności.

Wady stosowania pelletu

Mimo licznych zalet pellet ma również swoje wady. Przede wszystkim, aby móc korzystać z tego paliwa, konieczne jest posiadanie odpowiedniego kotła czy pieca na pellet. Koszt takiego urządzenia może być dość wysoki, choć z czasem inwestycja ta zwraca się dzięki niższym kosztom ogrzewania. Kolejnym minusem jest konieczność regularnego uzupełniania zapasów pelletu oraz usuwania popiołu powstającego podczas spalania. Warto również wspomnieć, że jakość pelletu może być różna – na rynku dostępne są zarówno produkty wysokiej jakości, jak i te gorszej, które mogą generować większe ilości popiołu i pyłów.

Przechowywanie pelletu

Aby pellet zachował swoje właściwości opałowe, ważne jest odpowiednie przechowywanie. Paliwo to powinno być przechowywane w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej na podwyższeniu, które zapewni ochronę przed wilgocią. Warto również zwrócić uwagę na opakowanie – pellet powinien być przechowywany w szczelnych workach, które uchronią go przed dostępem powietrza i wilgoci. Dobrej jakości pellet może być przechowywany nawet przez kilka lat, jednak warto kontrolować jego stan oraz regularnie sprawdzać poziom wilgotności w pomieszczeniu, aby uniknąć utraty właściwości opałowych.